28 Ağustos 2008 Perşembe

En Sevgili Yemeğimiz


eveeet en sevgili minik'in annesi Kübra,minişlerimizin severek yedikleri yemekleri yazmamızı istemişti ben de ceren'in en sevdiği çorbalardan biri olan kıymalı,terbiyeli sebze çorbasını yazmaya karar verdim.zaten dün de bu çorbayı yapmıştım iyi denk geldi :))
efenim çorbamızın içinde mevsime göre hangi sebzeler varsa konuluyor.patates,havuç,yeşil veya kırmızı biber mutlaka koyuyorum.bunun yanında evde başka sebzelerden ne varsa ilave ediyorum.ayrıca kıyma oluyor bu çorbanın içinde.piştikten sonra biraz un,bolca yoğurt ve eğer yumurta yememişse(sabah yediği için genelde koymuyorum) yumurtayla terbiye yapıp karıştırıyorum.
üzerini de nane ve zeytin yağıyla süslüyorum.
bizim evde çorba süslemesinde kimin çorbasıysa baş harfini yazıyorum veya bir kalp vs gibi süslemeler yapıyorum :)) hoş oluyor...
hadi bakalım diğer annelerden de bekliyoruz,sevgileeer...
çorbamızın tarifi açık şekilde istenmiş,biraz daha açalım:ben içine koyacağım sebzeleri önce buharda pişiriyorum besin değerleri kaynarken ölmesin diye.başka bir tencerede çorba için gerekecek kadar su ile kıymayı pişiriyorum,en son içine tel süzgeçten geçmiş sebzeleri koyup biraz karıştırıp altını söndürüyorum.başka bir tarafta çorbanızın ölçüsüne göre biraz un,yoğurt ve istenirse yumurta ile terbiye yapıp çorbanın içine ilave ediyorum,bir taşım kaynatıp altını kapatıyorum,bu kadaaar...üzerine nane ve zeytin yağı,süslemesi size kalmış :))

12 yorum:

gülücüklerim benim dedi ki...

Ellerine sağlık canım, nefis görünüyor, Ceren'e de afiyet olsun

fatma dedi ki...

AFİYET OLSUN BENDE C NİN ALTINA BİR NOKTA KOYUP Ç YAPIP ÇİSE ABLASINA YEDİRİCEM TATLI PAMUŞUMUN MAMASINDAN...

SMİLENA dedi ki...

afiyet olsun pamuk şekerimize.benimkiler de an çok bu çorbayı severlerdi.şimdi adam oldular ya çorba ile pek aramız yok artık.öpücükler

Adsız dedi ki...

çorbanın tarifini açaıklamalı yazarmısınız

((Y*A*S*E*M*i*N)) dedi ki...

Çocukların en sevdiği şey sanırım çorba. Burak ta hemen hemen tüm çorbaları severek yiyor. Bu da çok lezetli olmuşa benziyor. Eline sağlık.

IŞIL'ın annesi... dedi ki...

afiyet şeker olsun pamuş kıza.ışıl cadısıda eklere geçince mutlaka yapıp üzerine naneyle IŞIL yazalım.Çok hoşuma gitti bu fikir...

уαѕємiη dedi ki...

nefis görünüyor afiyet şeker olsun bal kuzuma

Gökkuşağının Rengi dedi ki...

Ellerine sağlık canım.Oldukça besleyici bir çorbaymış.Yarasın pamuşumuza.çok çok öptüm sizleri:))

meleklerim ve ben dedi ki...

Nefis görünüyor bu çorba canım,Pamuşa afiyet bal şeker olsun.
Hayırlı ramazanlar,sevgiyle kalın.

[ fiкяiмiи iиcє güℓü ] dedi ki...

Tay taylarını sevdiğim Pamuş, çorbalar da mı yermiş. Tatlı maskara. Maşallah... binlerce kere. Nazarlardan esirgesin Rabbim.

Ellerine sağlık canım. Bebek deyip geçmemek lazım, onların da göz zevki var. Çok hoş süslemişsin gerçekten.

Mısır Patlağı :) dedi ki...

Canım pamuşuma en sefgili yemeği afiyet olsun :)

Bisde tarifinizi en kısa zamanda deneyeceğiz zira ramazanda tatlıdan yemek çeşidinden önce dumanı tüten püfür püfür çorbalar gelir :)

Laf aramızda bebiş bloglaını Yemek blograrına çevirmeye çalışan bir bloger oldum çıktım :) hehe

Sevvgileerrrrr...

muko dedi ki...

pamuşa afiyet olsun eline sağlık annesi çok güzel görünüyor..